Télen Magyarországon a legtöbb háztartásban a fűtésszámla a legmagasabb tétel. Pedig nem kellene így lennie, rengeteget megtakaríthatnánk a fűtésen okos fűtéssel úgy, hogy még komfortosabban is érezhetnénk magunkat az otthonunkban. De hogyan lehetséges ez? Miért jó az okos fűtés, hogyan működik? Olvasd el a cikket, és minden kiderül.
Ne fűts rosszul!
Szegény nagypapám évtizedeken keresztül nem értette meg, hogy ha elmegy otthonról – például a boltba, vagy akár meccsre – akkor ne csavarja le a ház – egyébként egyetlen, és a leghidegebb szoba egyik benapozatlan sarkába telepített 20 éves – termosztátját 15 fokra, mert ezzel azzal azonnal lekapcsolja a fűtést. Ő mindig ezt tette, hogy aztán mire hazaérjen hideg ház fogadja, amire azt tartotta jó megoldásnak, hogy azonnal 30 fokra tekerte a fűtést, hogy „jó meleg legyen, gyorsan”. Emiatt rettentő gazdaságtalanul fűtött.
Sajnos a mai napig vannak, akik ilyen gazdaságtalanul fűtenek, ezért is (és persze sok más ok miatt is) magas a fűtésszámla. Ha a nagypapámnak okosfűtése lett volna, akkor nem kellett volna le és felcsavarni a termosztátját, és sokkal kedvezőbbek lettek volna a fűtési költségei is.
Nekik is lehet nagyszerű megoldás az okosfűtés. De mielőtt elmondunk róla mindent, beszéljük meg hol, mikor hány fok legyen, mi az ideális hőmérséklet?
Hol mennyi az ideális hőmérséklet?
Tudjuk, hogy mindenki más-más hőmérsékletben érzi magát komfortosan, ettől függetlenül létezik egy „ideális hőmérséklet”. Ami a bejáratnál, és az előszobában a legalacsonyabb, hiszen oda – télen – felöltözve lépünk be, ezért a 17-19 fok bőven elég lehet ott addig, és arra, hogy levetkőzzünk.
A nappaliban – ahol a legtöbb időt töltjük, gyakran ülve, mozgás nélkül – a 22-24 fokot javasolják a szakemberek. A konyhában ennél kevesebb (20-21 fok) is elég lehet hiszen ott kevesebbet tartózkodunk, és akkor is főzünk. Különös, de élettanilag előnyös, ha „hűvösben” alszunk: a hálóban elég lehet aludni a 19 fok is. Ha fázósak vagyunk érdemes úgy „trükközni”, hogy este lefekvéskor 22-23 fokra állítani a hőmérsékletet, hogy aztán éjjel fokozatosan, és folyamatosan lehűtsük a szobát, majd reggel, keléskor visszamelegítsük 23 fokra. A fürdőszobában sem kell 22-23 foknál melegebb, hiszen vagy keveset tartózkodunk ott, vagy fürdünk/zuhanyozunk, ami azonnal megemeli a hőmérsékletet és a páratartalmat is.
De hogyan érjük el azt, hogy minden szobában, más és más (például az ideális) hőmérséklet legyen, ráadásul úgy, hogy akár egy napon belül többször is változhat?
Az okos fűtés: egyszerre spórol, és ad magasabb komfortot
Ha radiátorral fűtünk akkor a legkönnyebben egy radiátoros okostermosztáttal, ha más fűtési rendszerünk van, akkor egy programozható okostermosztáttal. Az okostermosztát, és az okosfűtés esetében fontos, hogy minden szobába tegyünk egy termosztátot, és azt külön külön az igényeinknek, az elvárásinknak megfelelően programozzuk. Akkor könnyen megvalósíthatjuk azt az ideális állapotot, amit leírtunk: a saját igényeinkre szabhatjuk a fűtést, akár szobánkét, és óránként is. Természetesen van arra lehetőségünk, hogy az előre beprogramozott értékeket – akármikor – felülbíráljuk akár manuálisan akár távoli vezérléssel a telefonunkon keresztül egy applikáció segítségével. Ahhoz, hogy az okosfűtés rendszerünk tökéletesen működjön – és egyszerre legyen egy költségtakarékos, és ideális fűtésrendszerünk – szükségünk lesz egy okos otthon központra (egy OOTT HUB-ra) is.
Megoldások minden fűtés típushoz.
Szinte minden – már meglevő – fűtésrendszert van lehetőség átalakítani okos fűtéssé. Ha padlófűtésünk van vagy radiátoros (de olyan amelyik egy körön működik) abban az esetben a termosztát, ha pedig házközponti, vagy központi a fűtésünk, akkor a radiátor termosztát a jó megoldás (mely az adott radiátorba jutó meleg víz mennyiséget szabályozza).
Ismerd meg az okosfűtés rendszerünket, kérd a szakértőnk segítségét!