Az okos kapcsoló bekötését egy konkrét példán, a MOES WIFI érintőkapcsoló bekötésén keresztül mutatjuk be. A hálózat típusától függően kétféle kapcsoló és bekötési mód lehetséges, ebben a cikkben mindkettőt megmutatjuk, lépésről-lépésre.
FONTOS FIGYELMEZTETÉS: A kapcsoló bekötését bízza villanyszerelő szakemberre!
Okos kapcsoló bekötése hagyományos vezetékezéssel (bypass-szal)
Ilyen esetben a kapcsolókhoz csak a fázis van bekötve. Ezt szakítja meg a kapcsoló és innen megy tovább a kapcsolószál/lámpaszál (megszakított fázis) a lámpá(k)hoz, majd a lámpákon keresztül záródik az áramkör a nulla vezeték felé.
A MOES WIFI érintőkapcsoló egy smart kapcsoló, telefonról is vezérelhető. Ehhez a kapcsolóban olyan áramkörök vannak elhelyezve, amelyeknek akkor is működniük kell, ha a kapcsoló éppen ki van kapcsolva. Erre nyújt megoldást a lámpával párhuzamosan bekötött „bypass”. Ez zárja az áramkört olyankor is, amikor a kapcsoló ki van kapcsolva. A bypasson azonban nincs akkora feszültségesés, hogy a lámpa (akár hagyományos, akár LED-es vagy fénycsöves) világítana. A kapcsoló fogyasztása minimális, kevesebb mint 0,5 W, ezért nem kell attól tartani, hogy érezhetően megemelkedik az áramköltség. Durva becsléssel egy kapcsoló havi extra áramdíja nem egészen 15 forint. (díj= 40Ftx0,5Wx24hx30nap).
A nulla nélküli bekötéshez kössük be a nulla nélküli MOES kapcsolókat és a bypass-t a fényképen látható módon. Az ilyen kapcsolóval legfeljebb 300W (LED esetén maximum 100W) teljesítményt kapcsolhatunk.
Okos kapcsoló bekötése nulla bekötéssel
Abban az esetben, ha a villanyszerelés úgy lett kialakítva, hogy a kapcsolók mögötti szerelvénydobozba a nulla vezetéket is bevezették (a kapcsoló, vagy lámpaszál természetesen megy tovább a lámpához), akkor használhatjuk a MOES „nullás” kapcsolókat. A nullával bekötött kapcsolók alacsonyabb áruak, mint a nulla nélküli társaik és nagyobb teljesítményt (2200 W) képesek kapcsolni és egyáltalán nem érzékenyek arra, hogy milyen típusú fogyasztót (hagyományos izzó, LED, fénycső, vagy halogén) kapcsolunk vele.
A nullával ellátott szerelvénydobozba a fázis (L) és nulla (N) bekötésével szerelhetjük be a kapcsolót, nincs szükség bypassra a lámpáknál, hiszen az áramkör a szerelvénydobozban záródik a behúzott nullán keresztül.
MOES okoskapcsoló hozzáadása az okosotthon rendszerhez
A kapcsoló bekötése után telepítsük a Smart Life alkalmazást a telefonra (IOS vagy Android), majd regisztráljunk és engedélyezzük a Bluetooth használatát.
A telepítést követően győződjünk meg róla, hogy a telefon WIFI-ra (2,4 Ghz, mert 5Ghz-en nem megy a kapcsoló) van-e csatlakoztatva.
Ha még nem fut, indítsuk el az alkalmazást.
- Kattintsunk az „Add Device” gombra.
- Megjelenik az érintőkapcsoló a felvehető eszközök között. Kattintsunk a „Go to add”-re.
- Csatlakozzunk a WIFI-re (ugyanarra a hálózatra, ahová a telefon is csatlakozik. Csak 2,4 GHz-es lehet.
- Megjelenik az új érintőkapcsolónk. Kattintsunk a „Next” gombra
- Elkészültünk, ha át kívánjuk nevezni a kapcsolót tartsuk hosszan az újunk a „Long press to edit name” gombon.
A kapcsoló akár a telefonról, akár a kapcsolón az érintőkapcsolóval kapcsolható.
Mobiltelefonról csak élő internetkapcsolat esetén működik.
Ha megtetszett az okos kapcsoló, de ennél bonyolultabb rendszert szeretnél, például redőnyöket, fűtési rendszert, légkondikat, kapukat stb. szeretnél programozni, vagy távirányítani egy alkalmazásból, vedd fel velünk a kapcsolatot és kérj ajánlatot!